ארטימדיה ישראל

25 באוקטובר 2016

סוף עידן סרטוני החתולים

האתרים בישראל השכילו לקרוא את המפה, התעוררו ויצאו למלחמה על חייהם, דרך תוכנית פעולה הכוללת הכנסת טכנולוגיות ויכולות מתקדמות


המושג "מרחץ דמים" קיבל בשבוע האחרון משמעות חדשה, בהתייחסות לשוק המדיה בעולם, המצוי עפ"י חלק מהתחזיות במצב קשה- גוגל ופייסבוק שואבות כ-85% מתקציבי הפרסום אליהן ועל הדרך גורפות גם הכנסות ענק על תוכן, בעוד יצרני התוכן עצמם נותרים עם הפירורים בלבד.

כך נוצר מצב אבסורדי, שדווקא כאשר שוק המדיה הגיע לנקודת המפנה וההשקעה בדיגיטל עולה הבמדיות האחרות, אתרי התוכן הולכים ומתרוקנים מהכנסות. דווקא כאשר הגיעה שעתם הגדולה, אתרי התוכן מוצאים עצמם מחוץ למשחק והצפי מדבר על כך שתוכן אמיתי המיוצר ע"י יצרני תוכן איכותיים, יוחלף בתוכן גולשים, או בשמו השני "סרטוני חתולים".

למרות המצב העגום והתחזיות הקודרות, קמה תנועת נגד במדינות שונות, ביניהן ישראל, שמציגה מגמה הפוכה לחלוטין הצפויה להתעצם, כך שלמרות התחזיות יש סיבה לאופטימיות. האתרים בישראל השכילו לקרוא את המפה, התעוררו ויצאו למלחמה על חייהם, דרך תכנית פעולה הכוללת הכנסת טכנולוגיות ויכולות מתקדמות והמשך השקעה בתוכן איכותי אשר מייצר ביקוש.
בדרך זו הצליחו אתרי התוכן ליישר קו עם היתרונות של הענקיות מחו"ל, והולידו שחקן שלישי חזק בשוק המדיה בישראל- רשת המאגדת את האתרים כגוף אחד.


האתרים הישראליים יישרו קו עם הטרנדים בעולם ומצליחים לעמוד בכבוד במשימת החדשנות ולהוכיח שברגע שהטכנולוגיה והיכולות של השחקנים השונים זהות, התוכן מקבל מחדש את מקום הכבוד שלו כשליט האמיתי. עניין זה מתעצם אף יותר כאשר מדובר בוידאו, המהווה את מנוע הצמיחה העיקרי של הדיגיטל ומהווה חיזוק נוסף לאתרים אשר עולים עשרות מונים באיכות תוכן הוידאו שלהם על פני הפלטפורמות מחו"ל. כמו שהוכיחו מחקרים רבים, לתוכן איכותי והתאמת הפרסום לתחומי העניין של הגולש, יש תפקיד משמעותי בהעברת מסרים לצרכן. וכי פרסום על גבי תוכן איכותי, כאשר הגולש יושב מול מסך מתוך כוונה ומטרה לצרוך את התוכן הוידאו, הוא משמעותי, אפקטיבי ומוביל לאחוזי השלמת צפייה והקלקה מרשימים. מעבר לכך נמצא, שפרסום על תוכן איכותי משפיע באופן ניכר על מדדים של מודעות, זכירות, העדפה ועוד.

לאור זאת, למפרסם הישראלי קל היום לקבל החלטה. לאחר שגם המפרסמים הבינו שהתוכן הוא המלך, הם חזרו בשנה האחרונה לפרסם באתרים הישראליים ובגדול. עפ"י נתוני יפעת בקרת פרסום, מספר הקמפיינים והמפרסמים שהשקיעו תקציבי פרסום בוידאו באתרים בשנת 2015 לעומת 2016 עלו משמעותית בעשרות ומאות אחוזים- אפשר לומר בפה מלא שתקציבי הפרסום מתחילים לחזור הביתה ומהווים הוכחה לכך שאם האתרים ישכילו להמשיך ולהוציא את העוקץ מהיתרונות בהם מנופפות גוגל ופייסבוק, באמצעות המשך השקעה בטכנולוגיה ובתוכן, אני בטוח שמגמת ההתחזקות רק תתעצם.

ומעבר לעבודה הקשה הנעשית באתרים וברשתות השונות (ביניהן ארטימדיה), גוגל ופייסבוק עצמן עוזרות במאבק. חדשות לבקרים נשמעות ביקורות בקשר להתנהלות, שקיפות ואיכות התכנים והביצועים. השיח הקבוע לגבי התכנים ביוטיוב מוכר- פלטפורמה שמורכבת רובה מתכני ילדים וסרטוני חתולים מציעה למפרסם תוכן נחות. ביום בו גוגל תשקיע בתוכן איכותי (דבר שהיא עושה היום רק בארה"ב), או אז היא תהפוך למתחרה אמיתית בזירת התוכן ואין לי ספק שכבר לא תהיה כ"כ זולה ואטרקטיבית. גם בגזרת פייסבוק הסערות הולכות ומתרחבות- לא מזמן התפוצצה בועה נוספת שחשפה כי פייסבוק ניפחה את נתוני הצפייה בוידאו שלה.

השוק הישראלי התעורר בזמן, משתף פעולה, מבטא חדשנות טכנולוגית ונלחם מדי יום אל מול הענקיות מחו"ל, מתוך מטרה ברורה להתקדם ולנטרל את האתגרים אשר המציאות החדשה הולידה. השוק הישראלי לא נותר אדיש לגורלו, אלא השיב מלחמה ומתחיל כבר לקצור את הפירות. 

למאמר המלא

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה