ארטימדיה ישראל

23 במרץ 2015

נייטיב מה?

המטרה העיקרית של מיתוג בימינו היא להביא את דבר קיומו של המוצר לליבו של הצרכן. זה לא שינוי שהעולם הדיגיטלי הביא, העולם הדיגיטלי רק אפשר למקסם את הפוטנציאל המיתוגי. האינטרנט איפשר דרך חדשה והמשווקים באו עם רעיון חדש, סוג אחר של פרסום שזכה להכרה ומאתגר יותר ויותר את ז'אנר הפרסומות הוותיקות בתחום הוידאו.

פרסום בוידאו מציע אינסוף דרכים למשחק עם תוכן – נייטיב, שיווקי, מותגי, ממומן וכל הווריאציות האפשריות שניתן לתת למילה "תוכן". כל הטרמינולוגיות הללו עשויות להיות מעט מבלבלות – אך בסופו של יום, אלו רק דרכים חדשות לקרוא לדבר הישן. כל אלו רק נועדו להעברת המסר, שהיה במצב של חשיפת יתר ושכבר לא נשמע יותר, בדרך חדשה. 

מה שחשוב הוא להבין כיצד מייצרים ערך שימושי ונוגעים בליבו של הצרכן דרך ייצור תוכן איכותי ומקורי. נראה שיש מתכון לעוגה: "שימושיות מותגית": ניתן לראות כיצד בשנים האחרונות נעשה שימוש הולך וגובר בפרסום ממותג בתכני וידאו אונליין אשר הביא לשינוי באופן שבו מייצרים תוכן – שילוב הקונספט של המוצר/השירות בתוך הסרטון עצמו. כיום תכני וידאו איכותיים המיועדים לצפייה באינטרנט הם לרוב ממותגים. כלומר, מותג או נותן חסות כלשהו היו מעורבים ביצירת התוכן.

הכלי המיתוגי חורג מעולמות של חסות על תוכן, כאשר המשמעות של תוכן המוגש בחסות מותג מסוים היא שיש פרסום (מודעות סטטיות או וידאו) של המותג מסביב לתוכן. תוכן וידאו ממותג מצד שני, משלב את המוצר בתוך התוכן, ורוב הסיכויים הם שהמפרסם שעמד מאחוריו ניתב את תוכן הוידאו כך שיתאים לאג'נדת המותג שלו.

Photo by Thomas Leuthard
פרסום נייטיב בוידאו, הוא לא יותר מאשר סרטוני וידאו המוצגים כתוכן וידאו מקורי ומציעים לקהל הצופים אינטראקציה יזומה (ולא ניגון באופן אוטומטי). במקרה כזה, הרבה יותר סביר שצופים יגיבו בחיוב לתוכן, משום שהם עשו את הבחירה לצפות בו. קל להתבלבל ולחשוב שאולי מדובר במגמה חדשה בתוך פרסומת שהחליטה להפוך את הפרסום בוידאו באינטרנט לסרטים קצרים: ראינו כל כך הרבה בזמן האחרון (וחלקם ממש טובים), שאנחנו שואלים את עצמנו מי היה ראשון?

עובדה זו מחזירה אותנו לדיון הישן בסוג של פרסום לא טורדני: כולנו יודעים שאין להמעיט בערכו של הצופה וכולנו יודעים איך לעשות זאת, כאנשי הפרסום והשיווק הטובים שאנחנו. הנקודה כאן היא שגם אם יצרנו תוכן וידאו איכותי, על-מנת להפיץ אותו לקהלים ממוקדים צריך להשקיע כסף בקמפיין פרסומי. בתחום זה יש היום באתרי התוכן המובילים בדסקטופ ובמובייל כלים המשמרים את חוויית הצפייה של הגולש ומאפשרים לו לבחור אם לצפות בסרטון פרסומי (המופיע לפני או במהלך תוכן הוידאו) או לדלג עליו. מדובר באחד הכלים הפרסומיים היעילים ביותר להפצת התוכן במונחים של מעורבות גולשים ומחיר פר צפייה.

בכל שנה יותר ויותר אנשים נוטשים את הכבלים והלוויין ומקדישים את זמנם הפנוי בצפייה בתכני וידאו על גבי רשת האינטרנט. באופן טבעי, יותר חברות מעבירות תקציבים מהפקות ופרסומות טלוויזיוניות יקרות אשר מספקות מעט אינפורמציה על הצופים ולא מאפשרות טרגוט ממוקד. הכסף הזה יעבור לתוכן דיגיטלי מושקע שמופק במיוחד לפלטפורמה שבה המשווקים יכולים למדוד הכל ולהתאים את התוכן בהתאם לדמוגרפיות ספציפיות.  לכן כדאי להעריך מחדש את ההגדרה של נייטיב למותאם אישית. כל עוד יש הטמעה נכונה זאת לא רק מגמה, אלא עוד כלי למיקסום המיתוג באמצעות האינטרנט. 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה